Terminy

 • 15/09/2024-21/09/2024

Opis

Przeżyj z nami wyjątkową przygodę: pięciodniowy trekking na Mount Kenya. Na szczyt, którego nazwa w języku suahili to Góra Jasności, wchodzić będziemy najbardziej malowniczą i spektakularną trasą Chogoria. Schodzić natomiast będziemy drugą spośród najbardziej znanych dróg – trasą Sirimon. Łagodne poejście trasą Chogoria pozwala uzyskać lepszą aklimatyzację.

Mount Kenya to druga co do wysokości góra Afryki, po leżącym w Tanzanii Kilimandżaro. Mount Kenya to wygasły wulkan. Jego historia sięga 2,5 miliona lat. Mount Kenya leży ok. 200 kilometrów na północ od Nairobi, stolicy Kenii, w Parku Narodowym Mount Kenya. Erozja i czas obniżyły wysokość szczytu, który kiedyś liczył 6500, a dziś już tylko 5199 m n.p.m.

Mount Kenya posiada trzy wierzchołki: Mbatian, Nelion i Point Lenana. Podczas naszej wycieczki będziemy wspinać się na szczyt Lenana (4985m), skąd roztaczają się wspaniałe widoki na okolicę, w tym wiele wysokich szczytów.

Wędrówka trasami Sirimon i Chogoria łączy dwie najbardziej malownicze drogi na szczyt Mount Kenya. Będziemy podchodzić po suchej północno-zachodniej stronie góry, wędrując przez Liki North, Old Moses Camp i Shipton’s Camp, zanim dotrzemy do Point Lenana. Będziemy wspinać się przez lasy, aż dojdziemy do szerokiego grzbietu, którym dotrzemy do szczytu, aby następnie zejść trasą o całkiem odmiennym krajobrazie. W ten sposób pokonamy trawers całego masywu Mount Kenya. Dodatkową nagrodą będzie oszałamiająca przyroda i wspaniałe widoki na dolinę Gorges Valley oraz jeziora Michaelson i Ellis. Wejście na Mount Kenya to wspaniała malownicza wędrówka, pozwalająca odkryć wyjątkowe krajobrazy tego regionu Kenii. Najlepszą porą na wspinaczkę na Mount Kenya są suche miesiące: styczeń, luty, koniec sierpnia, wrzesień i październik.

Grupa

4-12 osób

Czas

7 dni

Góry

Mount Kenya

Aktywność

trekking

Zespoły

3-4 osoby

Cena

2000 USD + 3500 PLN

Kraj

Kenia

Poziom

średni

Program wyjazdu

 1. Dzień 1. Przylot we własnym zakresie z wybranych lotnisk do Nairobi. Spotkanie na lotnisku w Nairobi. Transfer do hotelu, zakwaterowanie i nocleg.
 2. Dzień 2. Po śniadaniu wyjazd ok. 8:00, przejazd przez malowniczy rolniczy region do miasta Chogoria na lunch. Następnie przesiadka do samochodów terenowych i podjazd na skraj bambusowego lasu, skąd rozpoczynamy ok. 3-godzinny trekking przez gęsty bambusowy las na dystansie 10 km i o przewyższeniu ok. 650m do Mt Kenya Bandas. Kolacja, nocleg w namiotach w obozie.
 3. Dzień 3. Po śniadaniu i podzieleniu ładunków między tragarzy rozpoczniemy delikatne podejście nad brzegami jeziora Ellis, z widokami na pasma Mugi, Ithanguni i tzw. „Stół Bilardowy Olbrzymów”, a następnie ok. 3 km w górę rzeki, do miejsca gdzie zatrzymamy się na lunch wśród malowniczej przyrody. Stąd podchodzić będziemy lewym zboczem doliny do położonego z dala od cywilizacji obozu Camping Lake Ellis (3600 m). Kolacja, nocleg w namiotach w obozie. Długość całego trekkingu tego dnia to ok. 9 km, przewyższenie 700m, czas marszu ok. 3h.
 4. Dzień 4. Po wczesnym śniadaniu rozpoczniemy ok. 3-godzinne podejście, po którym nasza trasa na wysokości ok. 4100 m połączy się z drogą normalną Chogoria. Marsz uatrakcyjnią nam zapierające dech w piersiach widoki na dolinę Gorges oraz Ithanguni i Północne Wrzosowiska. Po lunchu nad strumieniem kontynuujemy nasz trekking przez kolejną godzinę do obozu Mintos na ok. 4200m. Cała trasa tego dnia to 12 km i 600m przewyższenia. Popołudniowy spacer aklimatyzacyjny (ok. 10 minut w jedną stronę) do punktu widokowego na klifie, zwanego „Świątynią” oraz relaks w obozie. Wczesna kolacja i nocleg w namiotach w obozie.
 5. Dzień 5. Ok. 3:00 nad ranem po śniadaniu rozpoczęcie ataku szczytowego. Po ok. 3 godzinach trekkingu powinniśmy dotrzeć na turystyczny wierzchołek Mt Kenia, Point Lenana (4985 m), aby stąd obejrzeć afrykański wschód słońca. Następnie zejście do obozu Shipton, przerwa na śniadanie, po czym dalsze ok. 5-godzinne zejście doliną Mackindera do obozu Old Moses (3300 m). Zejście jest łagodne i pozwala podziwiać fascynującą scenerię wrzosowisk. Kolacja, nocleg w namiotach w obozie. Cała trasa tego dnia to ok. 11-12 godzin wędrówki, 24 kilometry, 785 m podejścia i aż 1685 m zejścia.
 6. Dzień 6. Po śniadaniu ostatnie ok. 3 godziny (15 km) łatwego trekkingu w dół do leśnej polany. Stąd  pozostałe 16 km do wioski Chogoria przejedziemy samochodem terenowym, a stamtąd z kolei czeka nas dalszy przejazd do hotelu w Nairobi. Zakwaterowanie i nocleg w hotelu.
 7. Dzień 7. – przejazd na lotnisko, powrót do domów, ewentualnie dla chętnych możliwość kontynuacji podróży i przejazdu pod Kilimandżaro w celu zdobycia tego szczytu.

Cena wyjazdu zawiera

 • opiekę lidera BluEmu
 • obsługę wykwalifikowanego lokalnego przewodnika podczas trekkingu oraz wejścia na Mount Kenya
 • usługi tragarzy podczas trekkingu oraz wejścia na Mount Kenya
 • zakwaterowanie wg programu; w schroniskach górskich i namiotach zakwaterowanie w pomieszczeniach wieloosobowych
 • pełne wyżywienie (śniadanie, obiad, kolacja) podczas trekkingu oraz wejścia na Mount Kenya, przygotowane przez prywatnego kucharza wyprawy
 • zakwaterowanie w hotelu w Nairobi przed i po akcji górskiej
 • wszystkie wymienione w programie transfery prywatnym pojazdem
 • opłaty za wstęp do parku narodowego, lokalne podatki i opłaty rządowe
 • ubezpieczenie KL i NNW (podczas dni działalności górskiej ubezpieczenie obejmujące sporty wysokiego ryzyka)
 • pamiątkową koszulkę oraz buff
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • składkę na Turystyczny Fundusz Pomocowy
 • możliwość skorzystania z doradztwa przy zakupie biletu lotniczego lub biletów na inne środki transportu na miejsce spotkania grupy i z powrotem
 • możliwość skorzystania z doradztwa przy zaopatrywaniu się w wymieniony na liście sprzęt
 • możliwość skorzystania z doradztwa w zakresie przygotowań kondycyjnych i technicznych do wyjazdu

Cena wyjazdu nie zawiera

 • kosztów przelotu z wybranego lotniska do Nairobi i z powrotem
 • kosztów wizy kenijskiej
 • wszelkich nie wymienionych w programie wycieczek fakultatywnych, napojów, posiłków, wydatków osobistych
 • tradycyjnie przyjętych obowiązkowych napiwków dla kenijskiego personelu wyprawy
 • kosztów indywidualnych transferów z lub na lotnisko w przypadku przylotu lub wylotu o innej porze niż większość grupy

Sprzęt

Zapisz się na Mount Kenya – trawers Góry Jasności