Terminy

  • 31/05/2025-21/09/2025

Opis

Mont Blanc to bez wątpienia najbardziej znany szczyt Alp. Na jego wierzchołku stanąć musi każdy kto chce skompletować Koronę Gór Europy bądź Koronę Ziemi. Wejście na Mont Blanc od strony francuskiej drogą przez Goûter jest najczęściej wybieraną przez alpinistów trasą.

Choć określana mianem najłatwiejszej, droga ta wcale nie jest łatwa. Szczególnie w ostatnich latach jej trudność wzrosła z powodu ocieplenia klimatu. Obecnie wejście na Mont Blanc jest prawdziwym wyzwaniem wymagającym wysokiego poziomu sprawności fizycznej i umiejętności technicznych w pokonywaniu skalistego i oblodzonego terenu. Wymaga wcześniejszego obycia się z używaniem raków i czekana, a także podejmowania właściwych decyzji zarówno na etapie planowania, jak i podczas samej wspinaczki.

W takich warunkach warto, chcąc zwiększyć swoje szanse na zdobycie szczytu a przede wszystkim na bezpieczny powrót z gór, wybrać się na wspinaczkę na Mont Blanc z przewodnikami, którzy znają tę górę i tę trasę najlepiej. A któż może znać ją lepiej aniżeli przewodnicy z Kompanii Przewodnickiej Chamonix? Członkowie tej organizacji wprowadzają swoich klientów na Dach Europy już od roku 1821. Posiadają więc unikalną wiedzę w zakresie prowadzenia alpinistów na szczyt. Dlatego to właśnie oni poprowadzą Was na wierzchołek Mont Blanc.

Wspinaczka odbywa się w zespołach dwuosobowych. Dwójka turystów i przewodnik działają w górach razem przez pięć dni. Pierwsze trzy dni przeznaczone są na aklimatyzację, sprawdzenie oraz doskonalenie umiejętności niezbędnych do zdobycia szczytu. Ostatnie dwa dni pięciodniowego programu działalności górskiej przeznaczone są na wspinaczkę na główny cel wyprawy: Mont Blanc.

Grupa

2 osoby

Czas

5 dni (z dojazdem 7 dni)

Góry

Alpy Graickie

Aktywność

alpinizm

Zespoły

2 osoby

Cena

Kraj

Francja

Poziom

średni/wysoki

Program wyjazdu

  1. Dzień 0. Przejazd lub przelot do Chamonix. Nocleg w pensjonacie lub hostelu w Chamonix i okolicach.
  2. Dzień 1. Wycieczka aklimatyzacyjna. Nocleg w pensjonacie lub hostelu w Chamonix i okolicach.
  3. Dzień 2. Wycieczka aklimatyzacyjna. Nocleg w pensjonacie lub hostelu w Chamonix i okolicach.

Te pierwsze dwa dni mają na celu pomóc ci zaaklimatyzować się i poznać swojego przewodnika. Daje też Twojemu organizmowi trochę czasu na przystosowanie się do wysiłku fizycznego na wysokości. Przykładowe trasy to: Trawers Aiguilles Crochues (2840m), Trawers Pointes Lachenal (3613m).

Pod koniec tego okresu aklimatyzacji Wasz przewodnik zorganizuje odprawę. Opierając się na Waszym doświadczeniu, może skierować Was na inną trasę niż Mont Blanc, jeśli uzna, że ​​nie jesteście wystarczająco przygotowani na tym etapie.

  1. Dzień 3. (Wspinaczka skałkowa), dotarcie do schroniska Tête Rousse.

Poranek spędzamy na jednej ze ścian wspinaczkowych w dolinie, doskonaląc technikę w skalistym terenie. Następnie kolejką linową Bellevue i Tramway du Mont Blanc jedziemy do Nid d’Aigle (2372m, skąd po południu wyruszamy w górę. Trasa, której przejście zajmuje ok. 2,5 godziny, prowadzi nas do schroniska Tête Rousse (3167 m. W okresie zamknięcia Tramway du Mont-Blanc (na ogół do połowy czerwca i od połowy września) ten dzień w całości poświęcony jest na dojście do schroniska Tête Rousse, zaczynając od Bellevue (1750 m). Wówczas podejście trwa 4 godziny. Nocleg w schronisku.

  1. Dzień 4. Wejście na Mont Blanc i zejście do schroniska Goûter.

Schronisko Tête Rousse opuszczamy w środku nocy około 4 rano. Podejście na Aiguille du Goûter jest częściowo wyposażone w liny. Wyprowadza ono do schroniska Goûter (3835 m). Podejście zajmuje około 2,5 godziny. Zatrzymujemy się przy schronisku, aby odciążyć plecaki pozostawiając w schronisku rzeczy na nocleg oraz coś zjeść. Nasza wspinaczka poprowadzi teraz przez ramię Dôme du Goûter (4275 m), schron Vallot (4362 m) oraz Arête des Bosses, odcinek, który w wyniku pęknięcia lodowca w 2020 roku stał się stromszy niż wcześniej. Na szczyt docieramy w środku dnia. Z wysokości 4808,7 m n.p.m. (wg pomiarów z 2017 r.) można podziwiać wyjątkową panoramę. Czas rozpocząć zejście, które odbywa się tą samą trasą. Przejście trasy w obie strony ze schroniska Goûter trwa od 6 do 7 godzin. Nocleg w schronisku Goûter.

  1. Dzień 5. Zejście

Wczesnym rankiem opuszczamy schronisko i kontynuujemy zejście do stacji Nid d’Aigle, skąd zjedziemy tramwajem górskim do Bellevue i tam zakończymy naszą działalność górską. Zejście do stacji zajmuje około 3 lub 4 godzin. W okresie zamknięcia Tramway du Mont-Blanc (na ogół do połowy czerwca i od połowy września) trasa zejścia prowadzi aż do Bellevue. W tym wariancie zejście trwa łącznie ok. 4-5 godzin. Nocleg w pensjonacie lub hostelu w Chamonix i okolicach.

  1. Dzień 6. Powrót uczestników do domów

Ważna informacja: Podobnie jak w przypadku wszystkich wspinaczek w środowisku wysokogórskim, wejście na Mont Blanc jest uzależnione od warunków pogodowych. Środowisko wysokogórskie jest bezpośrednio dotknięte globalnym ociepleniem. Wzrost temperatur prowadzi do zmniejszania się pokrywy śnieżnej, co powoduje częstsze osuwanie się skał. Normalna trasa na Mont Blanc, a w szczególności wspinaczka do schroniska Goûter, nie jest wyjątkiem. Góry rządzą się swoimi prawami i ze względu na złą pogodę lub zbyt wysoki zdaniem przewodnika poziom zagrożenia wspinaczka może okazać się niemożliwa. W takim przypadku przewodnik zaproponuje alternatywny cel w zależności od warunków, taki jak Gran Paradiso lub Monte Rosa.Powyższy program może zostać zmodyfikowany w zależności od poziomu grupy, okresów otwarcia kolejek linowych, pogody oraz warunków panujących w górach. Za wyjątkiem sytuacji gdy – w wyjątkowych okolicznościach – droga przez Goûter zostaje całkowicie zamknięta dla alpinistów, modyfikacje programu spowodowane w/w czynnikami nie mogą stanowić podstawy do zwrotu jakiejkolwiek części kosztów wyprawy.

 

 

Cena wyjazdu zawiera

  • opiekę francuskiego przewodnika UIAGM znającego język angielski w ciągu wszystkich dni akcji górskiej
  • wszystkie wymienione w programie noclegi: 4 noclegi w pensjonacie lub hostelu w Chamonix lub okolicach, 1 nocleg w schronisku Tête Rousse, 1 nocleg w schronisku Goûter.
  • zawarte w programie przejazdy kolejką linową Bellevue i Tramway du Mont Blanc.
  • ubezpieczenie KL i NNW Uniqa Kontynenty w dniach akcji górskiej, ubezpieczenie obejmuje rozszerzenie o sporty wysokiego ryzyka
  • pamiątkową koszulkę oraz buff.
  • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
  • składkę na Turystyczny Fundusz Pomocowy
  • możliwość skorzystania z doradztwa przy zakupie biletu lotniczego lub biletów na inne środki transportu na miejsce spotkania grupy i z powrotem
  • możliwość skorzystania z doradztwa przy zaopatrywaniu się w wymieniony na liście sprzęt
  • możliwość skorzystania z doradztwa w zakresie przygotowań kondycyjnych i technicznych do wyjazdu.

 

Cena wyjazdu nie zawiera

  • wyżywienia
  • dojazdu do Chamonix i powrotu
  • innych usług dodatkowych

Sprzęt

Zapisz się na Mont Blanc drogą francuską przez Goûter z przewodnikiem z Chamonix

    Wyjazd na Mont Blanc z Krakowa, Wyjazd na Mont Blanc z Bielska-Białej, Wyjazd na Mont Blanc z Katowic, Wyjazd na Mont Blanc z Tarnowa, Wyjazd na Mont Blanc z Nowego Sącza, Wyjazd na Mont Blanc z Rzeszowa, Wyjazd na Mont Blanc z Przemyśla, Wyjazd na Mont Blanc z Krosna, Wyjazd na Mont Blanc z Częstochowy, Wyjazd na Mont Blanc z Opola, Wyjazd na Mont Blanc z Wałbrzycha, Wyjazd na Mont Blanc z Jeleniej Góry, Wyjazd na Mont Blanc z Wrocławia, Wyjazd na Mont Blanc z Legnicy, Wyjazd na Mont Blanc z Zielonej Góry, Wyjazd na Mont Blanc z Leszna, Wyjazd na Mont Blanc z Kalisza, Wyjazd na Mont Blanc z Sieradza, Wyjazd na Mont Blanc z Piotrkowa Trybunalskiego, Wyjazd na Mont Blanc z Radomia, Wyjazd na Mont Blanc z Kielc, Wyjazd na Mont Blanc z Tarnobrzegu, Wyjazd na Mont Blanc z Lublina, Wyjazd na Mont Blanc z Chełmu, Wyjazd na Mont Blanc z Zamościa, Wyjazd na Mont Blanc z Białej Podlaskiej, Wyjazd na Mont Blanc z Siedlec, Wyjazd na Mont Blanc z Warszawy, Wyjazd na Mont Blanc ze Skierniewic, Wyjazd na Mont Blanc z Konina, Wyjazd na Mont Blanc z Poznania, Wyjazd na Mont Blanc z Gorzowa Wielkopolskiego, Wyjazd na Mont Blanc z Piły, Wyjazd na Mont Blanc ze Szczecina, Wyjazd na Mont Blanc z Koszalina, Wyjazd na Mont Blanc z Gdańska, Wyjazd na Mont Blanc ze Słupska, Wyjazd na Mont Blanc z Bydgoszczy, Wyjazd na Mont Blanc z Torunia, Wyjazd na Mont Blanc z Konina, Wyjazd na Mont Blanc z Włocławka, Wyjazd na Mont Blanc z Elbląga, Wyjazd na Mont Blanc z Olsztyna, Wyjazd na Mont Blanc z Ostrołęki, Wyjazd na Mont Blanc z Ciechanowa, Wyjazd na Mont Blanc z Suwałk, Wyjazd na Mont Blanc z Łomży, Wyjazd na Mont Blanc z Białegostoku