Terminy

 • 29/05/2024-02/06/2024
 • 01/07/2024-05/07/2024

Opis

Gran Paradiso to malowniczo położony w Alpach Włoskich niski czterotysięcznik. Posiada cztery wierzchołki. Najwyższy z nich liczy 4061m, natomiast my będziemy zdobywać pobliski wierzchołek zwany Madonna (4052m), na który wiedzie trasa turystyczna. Trasa na Gran Paradiso jest relatywnie nietrudna oraz niezbyt forsowna. Nie jest jednak nudna: częściowo prowadzi lodowcem, a w górnych partiach skalną granią wymagającą asekuracji .

Gran Paradiso to idealny cel dla osób, chcących po raz pierwszy zmierzyć się górą o charakterze lodowcowym: poćwiczyć poruszanie się w rakach, z czekanem, w zespole linowym. Krótka i niezbyt daleka, a jednak ambitna wyprawa na Gran Paradiso może być też kuszącą propozycją dla tych, którzy chcą zdobyć swój pierwszy czterotysięcznik oraz sprawdzić reakcje swojego organizmu na wysokość.

Grupa

4-12 osób

Czas

5 dni

Góry

Alpy Graickie

Aktywność

alpinizm

Zespoły

3-4 osoby

Cena

1200 PLN + 550 EUR

Kraj

Włochy

Poziom

podstawowy

Program wyjazdu

 1. Dzień 1 – Spotkanie w godzinach wieczornych lub nocnych na campingu w Valsavarenche u podnóża Gran Paradiso (ewentualnie dla chętnych możliwość dojazdu samochodem z Polski z prowadzącymi wyprawę). Nocleg na campingu.
 2. Dzień 2 – śniadanie i odpoczynek po podróży; wczesnym popołudniem rozpoczęcie podejścia do schroniska Vittorio Emanuelle II (2700 m n.p.m.) na zboczach Gran Paradiso. Czas przejścia: ok. 4h. Nocleg w schronisku.
 3. Dzień 3 – w przypadku dobrej formy oraz prognoz pogody atak szczytowy (start ok. 3:30-4:00) na szczyt Gran Paradiso (4061m n.p.m.). Podejście ok. 6-7h. Zejście do schroniska i dalej do Valsavarenche. Lub: dzień poświęcony na odpoczynek, aklimatyzację, szkolenie z technik poruszania się po lodowcu. Nocleg na campingu lub w schronisku.
 4. Dzień 4 – w przypadku zejścia dzień wcześniej do Valsavarenche dzień wolny na odpoczynek i świętowanie, możliwość wycieczki fakultatywnej np. do Aosty. Ewentualnie ostatnia szansa na atak szczytowy, po nim zejście do Valsavarenche. Nocleg na campingu.
 5. Dzień 5 – po śniadaniu powrót do domów, ew. w przypadku ataku szczytowego poprzedniego dnia odpoczynek na campingu i rozpoczęcie powrotu w godzinach popołudniowych (ewentualnie dla chętnych możliwość powrotu samochodem do Polski z prowadzącymi wyprawę).

Cena wyjazdu zawiera

 •  opiekę jednego prowadzącego na 3-4 osoby;
 • wymienione w programie noclegi w schronisku w sali wieloosobowej oraz na campingu w namiotach zapewnionych przez organizatora;
 • wyżywienie: śniadania i obiadokolacje w warunkach turystycznych podczas przebywania w górach (w tym także koszt gazu). Wyżywienie przygotowywane jest wspólnie z prowadzącym wyprawę; dostępne jest w wersji mięsnej oraz jarskiej (zawiera rybę). Inne wersje (np. wegańska, bezglutenowa) są dostępne po odpowiednio wczesnym poinformowaniu i za dopłatą;
 • śniadania w standardzie turystycznym na campingu, przygotowywane wspólnie z prowadzącym wyprawę;
 • ubezpieczenie KL i NNW na cały czas trwania wyjazdu (w dni akcji górskiej obejmujące sporty wysokiego ryzyka);
 • pamiątkową koszulkę oraz buff
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • składkę na Turystyczny Fundusz Pomocowy
 • możliwość skorzystania z doradztwa przy zakupie biletu lotniczego lub biletów na inne środki transportu na miejsce spotkania grupy i z powrotem
 • możliwość skorzystania z doradztwa przy zaopatrywaniu się w wymieniony na liście sprzęt
 • możliwość skorzystania z doradztwa w zakresie przygotowań kondycyjnych i technicznych do wyjazdu

Cena wyjazdu nie zawiera

 • kosztów dojazdu samochodem do Valsavarenche (na camping a następnie na parking u wylotu szlaku) i z powrotem;
 • ew. dodatkowych atrakcji i udogodnień, np. noclegów w domkach campingowych czy pensjonatach (na życzenie uczestników), innych wydatków osobistych.

Sprzęt

Zapisz się na Gran Paradiso