Terminy

 • 20/06/2024-23/06/2024
 • 15/08/2024-18/08/2024
 • 12/09/2024-15/09/2024

Opis

Via ferraty – co to takiego? Doskonale ilustruje to tłumaczenie ich nazwy na język polski – żelazne drogi. Via ferraty to ambitne trasy turystyczne, wytyczone w terenie, który gdyby nie umieszczono na nim sztucznych ułatwień dostępny byłby tylko dla wspinaczy. Dzięki stalowym linom, klamrom oraz innym zamontowanym na skale elementom, a czasem także dodatkowej asekuracji liną przez przewodnika, trasy te możliwe są do przejścia przez przeciętnie wysportowanego turystę.
Aby przeżyć via ferratową przygodę wcale nie trzeba jechać w odległe od Polski góry. Całkiem ciekawe żelazne drogi można znaleźć bardzo blisko, na Słowacji. Często są to całe rejony via ferratowe, gdzie na kilku skalnych turniach poprowadzonych jest wiele via ferrat, niezbyt długich i zróżnicowanych pod względem trudności, a także innych linowych atrakcji. Dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno ferratowi nowicjusze jak i zaawansowani wyjadacze. Nie ma też presji grupy: kto chce może po jednej czy dwóch trasach zrobić sobie odpoczynek, natomiast osoby o zacięciu sportowym mogą trenować na coraz trudniejszych trasach do upadłego. Nie brak też via ferrat dłuższych, położonych głęboko w górach. Natomiast podejścia nie są długie ani wymagające, same via ferraty również nie przekraczają poziomu trudności osiągalnego dla przeciętnego turysty. Dlatego właśnie wycieczka na słowackie ferraty będzie sympatyczną i miłą przygodą dla każdego.

Grupa

4-12 osób

Czas

4 dni

Góry

Słowacki Raj, Martinske Hole, Góry Kremnickie i inne góry Słowacji

Aktywność

via ferrata

Zespoły

4-6 osób

Cena

800 PLN + 150 EUR

Kraj

Słowacja

Poziom

łatwy / średni

Program wyjazdu

Dzień 1 – ok. 9:00 spotkanie w miejscowości Čingov w Słowackim Raju (dla chętnych możliwość dojazdu z prowadzącymi wyprawę, wyjazd z Krakowa wcześnie rano). Wycieczka trekkingowa do punktu startu via ferraty Kysel. Podstawowe przeszkolenie z zakresu pokonywania via ferrat a następnie przejście via ferraty, prowadzącej wzdłuż malowniczego i dzikiego wąwozu. Nie jest trudna – wyceniono ją w skali od A do F na poziom C. Następnie powrót szlakiem do Čingova. Przejście całej trasy to ok. 7-8 godzin. Po zakończeniu wycieczki przejazd na nocleg do pensjonatu położonego u podnóża Słowackiego Raju.

Dzień 2  – przejazd (ok. 1 godzina) w pobliże miasta Martin, nad którym wznoszą się Martinske Hole. Tego dnia naszym celem będzie najstarsza żelazna droga na Slowacji – Via Ferrata HZS (Horskiej Zachrannej Slużby). Leży ona w głębi gór, dlatego przed rozpoczęciem wspinaczki jak i po jej zakończeniu czeka nas niedługi lecz malowniczy trekking. Cała wycieczka – via ferrata plus trekking – zajmie nam ok. 5-6 godzin. Po zakończeniu wycieczki przejazd na nocleg do pensjonatu w pobliżu Gór Kremnickich.

Dzień 3 – ten dzień poświęcimy na rejon via ferratowy określany jako najatrakcyjniejszy na całej Słowacji. Zlokalizowana w pobliżu Bańskiej Bystrzycy Ferrata Skalka to tak naprawdę nie jedna, a aż pięć różnych ubezpieczonych tras wytyczonych na Skalke pri Kremnicy. Podejście i powrót do parkingu są krótkie, zatem tego dnia prawie nie będzie trekkingu; w całości można go będzie poświęcić na aktywmość na via ferratach. Oprócz samych ferrat znajduje się tam także szereg innych sportowo-turystycznych atrakcji takich jak choćby trzydziestometrowa wspinaczka po „stalowej pajęczynie” czy wreszcie to z czego ów rejon słynie najbardziej – ok. sześćdziesięciometrowy Tybetański Most, czyli innymi słowy most linowy, zawieszony ponad 70 metrów1) nad ziemią. Spośród via ferrat na szczególną uwagę zasługuje rekomendowana tylko zaawansowanym i wytrenowanym osobom Ferrata Vyzwa (Wyzwanie) o wycenie E, będąca najtrudniejszą tego typu trasą na Słowacji. W tym rejonie spędzimy ok. 6 godzin. Po zakończeniu wycieczki przejazd na nocleg do pensjonatu

Dzień 4 – po przejeździe do wioski Liptovské Revúce i kilkunastominutowym podejściu poświęcimy się eksploracji kolejnego kompleksu skalnego. Ferrata Dwie Wieże to aż dziewięć krótkich, lecz ekscytujących tras wytyczonych na dwóch sąsiadujących ze sobą skałach. Ferraty te mają trudności od A/B aż do D. Po zakończeniu wspinaczki wczesnym popołudniem wyruszymy w stronę domów. Opcjonalnie dla chętnych proponujemy relaks w termach w Beszeniowej.

Cena wyjazdu zawiera

 • opiekę 1 prowadzącego na maksymalnie 6 osób
 • podstawowe przeszkolenie z zakresu pokonywania via ferrat
 • wszystkie wymienione w programie wyjazdu noclegi
 • śniadania w standardzie turystycznym w dniach 2, 3 i 4 wyjazdu
 • wypożyczenie sprzętu via ferrata: kask, uprząż, lonża via ferrata
 • ubezpieczenie rozszerzone o uprawianie sportów wysokiego ryzyka
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • składkę na Turystyczny Fundusz Pomocowy
 • możliwość skorzystania z doradztwa przy zakupie biletu lotniczego lub biletów na inne środki transportu na miejsce spotkania grupy i z powrotem
 • możliwość skorzystania z doradztwa przy zaopatrywaniu się w wymieniony na liście sprzęt
 • możliwość skorzystania z doradztwa w zakresie przygotowań kondycyjnych i technicznych do wyjazdu

Cena wyjazdu nie zawiera

 • dojazdu do miejscowości Čingov w Słowackim Raju i powrotu z miejscowości Liptovské Revúce, przejazdów lokalnych
 • biletów wstępu na via ferratę Kysel oraz do Parku Narodowego Słowacki Raj
 • wycieczek i usług fakultatywnych (np. wstępu na termy w Beszeniowej)

Sprzęt

Zapisz się na Via ferraty na Słowacji