Terminy

  Kwiecień
  • 19/04/2024 - 21/04/2024

Opis

Część zaawansowana intensywnego zimowego kursu turystyki wysokogórskiej pomyślana została z myślą o dwóch grupach osób:

 1. tych, którzy ukończyli szkolenie podstawowe z turystyki wysokogórskiej, czy to w ramach kursu BluEmu, czy w innych szkołach, realizujących analogiczny program kursu
 2. tych, którzy umiejętności, zawarte w pierwszej części kursu, opanowali dzięki własnej aktywności górskiej i są już samodzielnymi turystami zimowymi, chcącymi rozwijać się w kierunku alpinizmu

Zaawansowany kurs turystyki wysokogórskiej to idealna propozycja dla osób, które chodziły już samodzielnie zimą po tatrzańskich lub innych szlakach wymagających użycia raków i czekanów, ale chciałyby przygotować się do trudniejszych tras – zarówno tatrzańskich, jak i alpejskich, kaukaskich. To także bardzo dobry pomysł dla tych, którzy mają już na swoim koncie nawet poważne wysokogórskie wejścia, jednak dotąd ich działalność odbywała się pod opieką przewodników, i teraz chcieliby się usamodzielnić.

Czas

3 dni

Start

14:15

Miejsce

Tatry

Cena

1100 PLN

Koniec

18:00

Poziom

średni

Punkt spotkania

Parking Biela Voda na Słowacji

Noclegi

Chata Pri Zelenom Plese

Grupa

4 osoby

Dlaczego z nami

 1. Tylko u nas jeden instruktor szkoli cztery osoby, a nie jak w innych szkołach sześć. Dzięki temu nie marnujesz podczas kursu czasu na bezczynne czekanie i marznięcie.
 2. Taka formuła szkolenia umożliwia szybsze opanowanie wszystkich zagadnień, zarówno w aspekcie teoretycznym jak i praktycznym. Instruktor ma możliwość indywidualnej pracy z każdym z kursantów, a Ty masz pewność, że każdą umiejętność uda Ci się należycie przećwiczyć.
 3. Nasze szkolenie trwa trzy dni – od piątkowego popołudnia do niedzielnego wieczoru. Są to dni bardzo intensywne, wypełnione od świtu do nocy ćwiczeniami w terenie oraz zajęciami w schronisku. Żadna chwila nie jest zmarnowana. Dlatego nasz kurs to idealna propozycja dla osób ceniących swój czas i nastawionych na maksymalnie efektywną naukę.
 4. Istnieje możliwość dojazdu na kurs z instruktorami.

Nauczymy Cię

 • Bezpiecznie poruszać się w rakach i z czekanem w trudnym terenie turystycznym
 • Wiązać się w zespół linowy i stosować asekurację lotną
 • Budować stanowiska asekuracyjne w terenie lodowym i nie tylko
 • Asekurować partnera ze stanowiska i z ciała
 • Podchodzić po linach poręczowych z użyciem różnych przyrządów
 • Zjeżdżać na linie
 • Samodzielnie wychodzić po linie ze szczeliny lodowcowej
 • Ratować partnera ze szczeliny za pomocą skonstruowanych samodzielnie wyciągarek
 • Wspinać się w lodzie z górną asekuracją
 • Wiązać węzły używane w turystyce wysokogórskiej oraz wspinaczce
 • Stosować zasady profilaktyki lawinowej
 • Sprawnie przeprowadzić działania ratunkowe w sytuacji zejścia lawiny

Ponadto powtórzymy i przećwiczymy wybrane zagadnienia z zakresu kursu podstawowego.

Zajęcia odbywają się w formie ćwiczeń w terenie, wykładów i zajęć praktycznych w schronisku oraz wycieczki w teren górski.

 

UWAGA! Wiedza i umiejętności z zakresu kursu podstawowego turystyki wysokogórskiej są w dużej mierze niezbędne aby zaliczyć kurs zaawansowany. Na kursie zaawansowanym nie ma możliwości powtarzania całej wiedzy z zakresu szkolenia podstawowego. Osoba, która faktycznie nie posiada (nie przyswoiła bądź przyswoiła dawno i wskutek braku praktyki całkowicie zapomniała) wiedzy i umiejętności z zakresu kursu podstawowego, ma nikłe szanse zaliczenia kursu zaawansowanego. Braki ujawnią się z pewnością już pierwszego dnia, a w miarę trwania szkolenia dojdzie dużo nowej wiedzy i umiejętności (w tym w szczególności operacje sprzętowe), zmniejszając szanse na przyswojenie materiału z zakresu obu poziomów naraz, a przy okazji znacznie wydłużając czas trwania zajęć dla całej grupy i narażając wszystkich biorących udział w szkoleniu na wyczerpanie, hipotermię czy odmrożenia. Aby ukończyć zaawansowany kurs turystyki wysokogórskiej konieczna jest też podstawowa umiejętność poruszania się zimą w terenie wysokogórskim oraz odpowiednia kondycja fizyczna i stan zdrowia – w tym brak silnych fobii to poruszanie utrudniających, takich jak lęk wysokości czy lęk przestrzeni (nie należy mylić z naturalnym lękiem przed ekspozycją).

Zastrzegamy sobie, że w sytuacji, jeżeli bazowy poziom przygotowania technicznego osoby zgłoszonej na zaawansowany kurs turystyki wysokogórskiej drastycznie odbiega w dół od kryteriów wymienionych w pkt. 1 lub 2 i/lub jej możliwości w zakresie poruszania się zimą po górach są niewystarczające i instruktor oceni, że nie ma szans, aby osoba ta nadgoniła owe braki i zaliczyła kurs w standardowym czasie, ze względów bezpieczeństwa osoba taka może zostać przez instruktora wykluczona z zajęć w dowolnym momencie ich trwania. Uczestnikowi nie przysługuje w takiej sytuacji zwrot środków wpłaconych za szkolenie.

Cena szkolenia zawiera

 • uczestnictwo w kursie
 • ubezpieczenie KL i NNW
 • możliwość bezpłatnego wypożyczenia sprzętu alpinistycznego i lawinowego

Cena szkolenia nie zawiera

 • kosztów noclegów i wyżywienia
 • kosztów dojazdu

Program szczegółowy

Nocleg i wyżywienie

Nocujemy w schronisku Chata Pri Zelenom Plese w Dolinie Kieżmarskiej. Noclegi możliwe są w dwóch kategoriach (w miarę dostępności miejsc):

– materac (konieczny śpiwór własny) – 13 EUR/noc + 2 EUR jednorazowa opłata klimatyczna

– łóżko z pościelą – 26 EUR/noc + 2,50 EUR jednorazowa opłata za pościel + 2 EUR jednorazowa opłata klimatyczna

Do każdego noclegu obowiązkowe jest śniadanie (bogaty szwedzki stół) w cenie 8 EUR/posiłek.

Możliwe – i zalecane – jest również zamówienie obfitych i smacznych obiadokolacji w cenie 14 EUR/posiłek. Są one dostępne w opcjach wegetariańskiej i mięsnej, a także innych (np. wegańska, bezglutenowa, bez laktozy, różne opcje dla alergików). Możliwe jest zamówienie połowy porcji w cenie 9 EUR. Obiadokolacje należy zamówić z wyprzedzeniem minimum 48h, deklarując od razu wybór danej opcji.

Sprzęt

Zapisz się