Terminy

 • 23/03/2025-30/03/2025

Opis

Ararat jest wysokim na 5137 metrów n p.m. wygasłym wulkanem. Masyw Araratu tworzy łagodny rozłożysty stożek. Zbocza Araratu są łagodne. W efekcie góra nie jest zbyt trudna technicznie i świetnie nadaje się na narty. Nie ma na Araracie stromych grani, lecących na głowy kamieni, brak jest uszczelinionych lodowców. Jedynie sporadycznie w najwyższych partiach mogą być konieczne rak. Generalnie na Ararat da się podejść na nartach bez problemów. Dlatego właśnie Ararat to idealny szczyt na rozpoczęcie przygody ze zjazdami z pięciotysięczników.

Ararat to święta góra dla wyznawców chrześcijaństwa, islamu oraz judaizmu. Te trzy wielkie religie łączy bowiem postać Noego oraz historia jego Arki, która właśnie na zboczach Araratu miała osiąść kiedy to po 150 dniach Potopu stan wód zaczął maleć. Po dziś dzień na zbocza Araratu przyjeżdżają poszukiwacze skarbów, wierząc, że uda im się odnaleźć prawdziwą Arkę. My za to szukać będziemy na Araracie narciarskich wrażeń. Tych góra dostarcza mnóstwo, a radość ze zjazdu pewnie może być porównywalna z radością poszukiwacza, znajdującego skarby z Arki.

Ararat ma dwa wierzchołki. Mały Ararat ma wysokość 3896 m. Wielki Ararat, na który my będziemy się wspinać, wznosi się aż na 5137m. Według legendy dwa szczyty to dwie skłócone siostry, które nawet po tym jak zostały zaklęte w kamień nie przestały rywalizować ze sobą. Zazdrosna o piękno śnieżnej pokrywy wyższego szczytu niższa góra ma podobno sprowadzać na świat różne niebezpieczne stworzenia. Na szczęście na Mały Ararat wchodzić nie będziemy.

Podejście na główny szczyt Araratu jest znacznie ciekawsze i bardziej widokowe. Również zjazd, wiodący łagodnym szerokim zboczem nie jest specjalnie trudny ani niebezpieczny. Nie ma tam też dużego zagrożenia lawinowego. Na Araracie zagrożeniem może być natomiast wysokościowa. Aby jej zapobiec zadbamy o należytą aklimatyzację. Wysokość będziemy zdobywać powoli i stopniowo. Podczas zjazdu natomiast będziemy trzymali się blisko, a trasę zjazdu będzie nam wskazywał miejscowy przewodnik, regularnie odwiedzający zbocza Araratu.

Grupa

4-12 osób

Czas

8 dni

Góry

Ararat

Aktywność

skialpinizm

Zespoły

2-6 osób

Cena

1990 PLN + 850 EUR

Kraj

Turcja

Poziom

średni

Program wyjazdu

 1. Dzień 1– wylot z wybranych lotnisk do Igdiru. Spotkanie całej grupy na lotnisku w Igdirze drugiego dnia rano.
 2. Dzień 2 – transfer z lotniska w Igdirze do Dogubayazit (około 1 godziny). Odpoczynek, wyjście na miasto. Nocleg w hotelu.
 3. Dzień 3 – około godziny 8.00 po śniadaniu wyjazd busem z hotelu do podnóża Araratu do wysokości około 2100 m n.p.m. Stąd zaczynamy podejście do obozu I umiejscowionego w zależności od warunków śniegowych na wysokości od 2800 do 3350 m n.p.m. Wędrówka trwa około 4-5 godzin z postojami. Obiadokolacja w obozie I, nocleg w namiotach.
 4. Dzień 4 – dzień aklimatyzacyjny. Po śniadaniu w obozie I wycieczka narciarska na wysokość ok. 3800-4200 m n.p.m., a następnie zjazd do obozu I na obiadokolację. Nocleg w namiotach.
 5. Dzień 5 – pobudka o wcześniej ustalonej porze w nocy, śniadanie i rozpoczęcie podejścia na nartach na szczyt Araratu. Po zdobyciu szczytu (5137 m n.p.m.) zjeżdżamy do obozu I. Ciepła obiadokolacja w obozie I, nocleg w namiotach.
 6. Dzień 6 – po śniadaniu rozpoczęcie zjazdu lub częściowo zejścia do miejsca, skąd zabierze nas bus. Następnie przejazd do Dogubayazit. Czas na odpoczynek i przebranie się, po czym wyjazd na miasto w celu zwiedzania. W programie zwiedzania pochodzący z XVIII wieku Pałac Ishak Pashy i Muzeum Miasta Dogubayazit. Nocleg w hotelu.
 7. Dzień 7 – dzień rezerwowy na wypadek oczekiwania na pogodę na Araracie. Nocleg w hotelu. Jeśli nie został wykorzystany na górze, ten dzień można wykorzystać na wycieczkę fakultatywną: do miasta Van i nad Jezioro Van wraz ze zwiedzaniem historycznej wyspy Akdamar, piknik nad Jeziorem Rybnym (Balık Gölü) lub kąpiel się w gorących źródłach Diyadin. Znad Jeziora Rybnego przy dobrych warunkach pogodowych rozpościera się piękny widok na Ararat. Nocleg w hotelu.
 8. Dzień 8–Śniadanie w hotelu. Transfer na lotnisko w Igdir. Wylot do domów.

Cena wyjazdu zawiera

 • opiekę polskojęzycznego lidera przez cały czas trwania wyprawy;
 • opieka miejscowego przewodnika narciarskiego;
 • pełne wyżywienie podczas wszystkich dni trekkingu: śniadania, lunch-pakiety oraz obiadokolacje;
 • 3 noclegi w hotelu w Dogubayazit w pokojach 2-i 3-osobowych wraz ze śniadaniami
 • noclegi w namiotach zapewnionych przez BluEmu na zboczach Araratu podczas wszystkich dni trekkingu
 • transfery lokalne: lotnisko Iğdir – Dogubayazit – lotnisko Iğdir, Dogubayazit –punkt rozpoczęcia trekkingu (2100 m n.p.m.) – Dogubayazit, przejazdy podczas zwiedzania Dogubayazit – przejazd do Muzeum Miasta Dogubayazit i Pałacu Ishaka Paszy i z powrotem do hotelu
 • transport części bagażu (maks. 20kg, konieczność posiadania własnej torby.worka transportowego) na koniach podczas trekkingu do i z obozu I pod Araratem (bagaż niepotrzebny w górach można pozostawić w depozycie w hotelu)
 • sprzęt biwakowy (namioty dwuosobowe, talerze, kubki, sztućce)
 • bilety do zwiedzanych obiektów w Dogubayazit (Pałac Ishak Pasha, Muzeum Miasta Dogubayazit);
 • ubezpieczenie KL i NNW na cały czas trwania wyjazdu (w dni akcji górskiej obejmujące sporty wysokiego ryzyka);
 • pamiątkową koszulkę oraz buff;
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny;
 • składkę na Turystyczny Fundusz Pomocowy;
 • możliwość skorzystania z doradztwa przy zakupie biletu lotniczego lub biletów na inne środki transportu na miejsce spotkania grupy i z powrotem;
 • możliwość skorzystania z doradztwa przy zaopatrywaniu się w wymieniony na liście sprzęt;
 • możliwość skorzystania z doradztwa w zakresie przygotowań kondycyjnych i technicznych do wyjazdu.

Cena wyjazdu nie zawiera

 • kosztów przelotu z wybranego lotniska na lotnisko w Igdir w Turcji i z powrotem;
 • obiadokolacji podczas pobytu w miastach;
 • wycieczek fakultatywnych (np. łaźnie tureckie i rytuał hammam, gorące źródła w Diyadin, piknik nad Jeziorem Rybnym
 • zwyczajowo przyjętych obowiązkowych napiwków dla lokalnego personelu podczas trekkingu w kwocie 15-20 USD od uczestnika
 • innych wydatków osobistych.

Sprzęt

Zapisz się na Ararat na skiturach