Terminy
- 26/04/2025-04/05/2025
- 14/06/2025-22/06/2025
- 13/09/2025-21/09/2025
Opis
Ararat to liczący sobie 5137 metrów wysokości wygasły wulkan. Masyw Araratu jest rozłożysty, a jego zbocza łagodne, dzięki czemu technicznie góra nie jest trudna. Nie ma tu stromych grani, spadających kamieni ani uszczelinionych lodowców. Choć w wyższych partiach raki z pewnością się przydadzą, to jednak czekan, kask czy lina nie będą tu potrzebne. Dlatego właśnie Ararat to idealny szczyt na rozpoczęcie przygody z pięciotysięcznikami.
Ararat jest świętym szczytem dla wyznawców chrześcijaństwa, islamu i judaizmu. Wszystkie te religie łączy bowiem postać Noego i historia jego Arki, która na zboczach tej właśnie góry miała osiąść gdy po 150 dniach Potopu wody zaczęły opadać. Wciąż przyjeżdżają na zbocza Araratu poszukiwacze skarbów, pragnący odnaleźć prawdziwą Arkę. My jej szukać nie będziemy, wystarczą nam wrażenia, jakich z pewnością dostarczy wejście na wierzchołek i podziwianie roztaczających się z niego widoków.
Ararat posiada dwa wierzchołki: Mały Ararat o wysokości 3896 m oraz Wielki Ararat, na który my będziemy się wspinać, wznoszący się aż na ponad pięć tysięcy metrów. Legenda głosi, że szczyty to dwie skłócone siostry, które nawet pomimo zaklęcia w kamień nie zaprzestały rywalizacji: zazdrosna o piękną śnieżną pokrywę wyższego wierzchołka niższa góra ma rzekomo przynosić na świat różne groźne istoty. Na szczęście na nią wchodzić nie będziemy, faktycznie jest tam bowiem dużo węży. Wejście na główny szczyt Araratu jest znacznie ciekawsze i bardziej widokowe. Nie ma tam praktycznie innych zagrożeń niż choroba wysokościowa. Aby jej zapobiec zadbamy o należytą aklimatyzację. Wysokość będziemy zdobywać powoli i stopniowo. Oprócz tego zadbamy również o bardzo dla aklimatyzacji istotne czynniki takie jak: regeneracja, nawodnienie i odżywienie uczestników wyprawy. Waszym zadaniem będzie tylko iść do góry, a po osiągnięciu wierzchołka w dół.
Grupa
Czas
Góry
Aktywność
Zespoły
Cena
Kraj
Poziom
Program wyjazdu
- Dzień 1– wylot z wybranych lotnisk do Igdiru. Spotkanie całej grupy na lotnisku w Igdirze drugiego dnia rano.
- Dzień 2 – transfer z lotniska w Igdirze do Dogubayazit (około 1 godziny). Odpoczynek, wyjście na miasto. Nocleg w hotelu.
- Dzień 3 – około godziny 8.00 po śniadaniu wyjazd busem z hotelu do podnóża Araratu do wysokości około 2100 m n.p.m. Stąd zaczynamy trekking do obozu I umiejscowionego na wysokości 3350 m n.p.m. Wędrówka trwa około 4-5 godzin z postojami. Obiadokolacja w obozie I, nocleg w namiotach.
- Dzień 4 – dzień aklimatyzacyjny. Po śniadaniu w obozie I wycieczka na wysokość ok. 3800-4200 m n.p.m., a następnie powrót do obozu I na obiadokolację. Nocleg w namiotach
- Dzień 5 – po śniadaniu około godziny 9.00 ruszamy do obozu II umiejscowionego na wysokości 4100 m n.p.m. Wędrówka trwa około 4-5 godzin z postojami. Obiadokolacja w obozie II, nocleg w namiotach.
- Dzień 6 – śniadanie około godziny 1.00. Około 2.00 wyjście z obozu II na szczyt. Wejście na szczyt zajmuje około 5-9 godzin. Na wysokości około 4800 m n.p.m., tam gdzie zaczyna się wieczny śnieg i lód (jest to zmienne w zależności od pory roku) zakładamy raki. Po zdobyciu szczytu (5137 m n.p.m.) schodzimy do obozu II. Zajmie nam to około 4 godzin. Czas na krótki odpoczynek w obozie II, przekąskę oraz zwijanie namiotów, a następnie zejście do obozu I (ok. 2 godziny). Obiadokolacja w obozie I, nocleg w namiotach.
- Dzień 7 – po śniadaniu około godziny 9.00 rozpoczęcie zejścia do miejsca, skąd zabierze nas bus. Zajmie nam ono około 3-4 godziny. Następnie przejazd do Dogubayazit. Nocleg w hotelu.
- Dzień 8 – dzień rezerwowy na wypadek oczekiwania na pogodę na Araracie. Nocleg w hotelu. Jeśli nie został wykorzystany na górze jedziemy zwiedzić Muzeum miasta Dogubayazit oraz kompleks pałacowy İshak Paşa Sarayı, pochodzący z XVIII wieku. Nocleg w hotelu.Tego dnia jest również możliwość zorganizowania wycieczki fakultatywnej: pikniku nad Jeziorem Rybnym (Balık Gölü) oddalonym od Doğubeyazit około 60 km lub wykąpania się w gorących źródłach Diyadin (około 50 km). Znad Jeziora Rybnego przy dobrych warunkach pogodowych rozpościera się piękny widok na Ararat. Jeśli będą dobre warunki i chęci grupy możliwy nocleg zamiast w hotelu w Dogubayazit – w namiotach nad jeziorem.
- Dzień 9 – Śniadanie w hotelu. Transfer na lotnisko w Igdir. Wylot do domów.
Cena wyjazdu zawiera
- opiekę polskojęzycznego lidera przez cały czas trwania wyprawy;
- opieka miejscowego przewodnika górskiego;
- pozwolenie na wsipnaczkę na Ararat;
- pełne wyżywienie podczas wszystkich dni trekkingu: śniadania, lunch-pakiety oraz obiadokolacje; Wyżywienie dostępne jest w wersji mięsnej oraz jarskiej (zawiera rybę). Inne wersje (np. wegańska, bezglutenowa) są dostępne po odpowiednio wczesnym poinformowaniu i za dopłatą;
- 3 noclegi w hotelu w Dogubayazit w pokojach 2-i 3-osobowych wraz ze śniadaniami
- noclegi w namiotach zapewnionych przez BluEmu na zboczach Araratu podczas wszystkich dni trekkingu
- transfery lokalne: lotnisko Iğdir – Dogubayazit – lotnisko Iğdir, Dogubayazit –punkt rozpoczęcia trekkingu (2100 m n.p.m.) – Dogubayazit, przejazdy podczas zwiedzania Dogubayazit – przejazd do Muzeum Miasta Dogubayazit i Pałacu Ishaka Paszy i z powrotem do hotelu
- transport części bagażu (maks. 20kg, konieczność posiadania własnej torby.worka transportowego) na koniach podczas trekkingu do i z obozu I pod Araratem (bagaż niepotrzebny w górach można pozostawić w depozycie w hotelu)
- sprzęt biwakowy (namioty dwuosobowe, talerze, kubki, sztućce) oraz i wspinaczkowy – raki
- bilety do zwiedzanych obiektów (Pałac Ishak Pasha, Muzeum Miasta Dogubayazit);
- ubezpieczenie KL i NNW na cały czas trwania wyjazdu (w dni akcji górskiej obejmujące sporty wysokiego ryzyka);
- pamiątkową koszulkę oraz buff;
- składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny;
- składkę na Turystyczny Fundusz Pomocowy;
- możliwość skorzystania z doradztwa przy zakupie biletu lotniczego lub biletów na inne środki transportu na miejsce spotkania grupy i z powrotem;
- możliwość skorzystania z doradztwa przy zaopatrywaniu się w wymieniony na liście sprzęt.
- możliwość skorzystania z doradztwa w zakresie przygotowań kondycyjnych i technicznych do wyjazdu
Cena wyjazdu nie zawiera
- kosztów przelotu z wybranego lotniska na lotnisko w Igdir w Turcji i z powrotem;
- obiadokolacji podczas pobytu w miastach;
- wycieczek fakultatywnych (np. łaźnie tureckie i rytuał hammam, gorące źródła w Diyadin, piknik nad Jeziorem Rybnym
- zwyczajowo przyjętych obowiązkowych napiwków dla lokalnego personelu podczas trekkingu w kwocie 15-20 USD od uczestnika
- innych wydatków osobistych.
Sprzęt
Galeria
Zapisz się na Ararat
Wyjazd na Ararat z Krakowa, Wyjazd na Ararat z Bielska-Białej, Wyjazd na Ararat z Katowic, Wyjazd na Ararat z Tarnowa, Wyjazd na Ararat z Nowego Sącza, Wyjazd na Ararat z Rzeszowa, Wyjazd na Ararat z Przemyśla, Wyjazd na Ararat z Krosna, Wyjazd na Ararat z Częstochowy, Wyjazd na Ararat z Opola, Wyjazd na Ararat z Wałbrzycha, Wyjazd na Ararat z Jeleniej Góry, Wyjazd na Ararat z Wrocławia, Wyjazd na Ararat z Legnicy, Wyjazd na Ararat z Zielonej Góry, Wyjazd na Ararat z Leszna, Wyjazd na Ararat z Kalisza, Wyjazd na Ararat z Sieradza, Wyjazd na Ararat z Piotrkowa Trybunalskiego, Wyjazd na Ararat z Radomia, Wyjazd na Ararat z Kielc, Wyjazd na Ararat z Tarnobrzegu, Wyjazd na Ararat z Lublina, Wyjazd na Ararat z Chełmu, Wyjazd na Ararat z Zamościa, Wyjazd na Ararat z Białej Podlaskiej, Wyjazd na Ararat z Siedlec, Wyjazd na Ararat z Warszawy, Wyjazd na Ararat ze Skierniewic, Wyjazd na Ararat z Konina, Wyjazd na Ararat z Poznania, Wyjazd na Ararat z Gorzowa Wielkopolskiego, Wyjazd na Ararat z Piły, Wyjazd na Ararat ze Szczecina, Wyjazd na Ararat z Koszalina, Wyjazd na Ararat z Gdańska, Wyjazd na Ararat ze Słupska, Wyjazd na Ararat z Bydgoszczy, Wyjazd na Ararat z Torunia, Wyjazd na Ararat z Konina, Wyjazd na Ararat z Włocławka, Wyjazd na Ararat z Elbląga, Wyjazd na Ararat z Olsztyna, Wyjazd na Ararat z Ostrołęki, Wyjazd na Ararat z Ciechanowa, Wyjazd na Ararat z Suwałk, Wyjazd na Ararat z Łomży, Wyjazd na Ararat z Białegostoku