Terminy

 • 17/08/2024-18/08/2024
 • 05/10/2024-06/10/2024

Opis

Zapraszamy Was na cykl weekendowych wycieczek w góry Słowacji. Tym razem naszym celem będą malownicze Góry Choczańskie. Odwiedzimy ich najwyższy szczyt Wielki Chocz a także dwie niedługie i nietrudne a za to niezwykle urokliwe doliny: Kwaczańską i Prosiecką. Chcemy zaproponować Wam eksplorację także innych pasm górskich Słowacji, takich jak np. Mała i Wielka Fatra, Niżne Tatry, Słowacki Raj czy wreszcie Tatry Wysokie oraz Zachodnie.

Nie musicie martwić się organizacją transportu: na wycieczki dojedziecie z nami z Krakowa. Jeśli będzie kilkoro chętnych z innego miasta także dla nich jesteśmy w stanie zorganizować transport.

Trasy wycieczek nie są ani bardzo długie ani bardzo wymagające. Ich pokonanie leży w zakresie możliwości przeciętnego górskiego wędrowca. Nie narzucamy sportowego tempa. Jednocześnie na naszych wycieczkach trzeba chodzić i trochę się zmęczyć, na górską alkoturystykę czy wylegiwanie się godzinami na łąkach nie ma tutaj miejsca. Nad bezpieczeństwem grupy czuwają międzynarodowi przewodnicy górscy UIMLA.

Wycieczki zaplanowane są tak aby były atrakcyjne także dla bardziej doświadczonych turystów. Nie robimy bowiem pętli, każdego dnia wędrówkę rozpoczynamy i kończymy w różnych miejscach. Takich tras nie zrealizujecie wybierając się na Słowację indywidualnie własnym samochodem. Z nami możecie cieszyć się komfortem: transport czeka na Was tam gdzie schodzicie z gór, a po niedzielnej wycieczce ewentualne korki na zakopiance obserwować będziecie jedynie z fotela pasażera.

W wycieczkach w góry Słowacji mogą wziąć udział osoby dorosłe w każdym wieku jeśli tylko ich stan zdrowia i kondycja umożliwia pokonanie zaplanowanej trasy. Zapraszamy także wraz z opiekunami dzieci i młodzież powyżej 12 roku życia (ewentualny udział dzieci młodszych jest możliwy po indywidualnej konsultacji z przewodnikiem i przedstawieniu doświadczenia górskiego młodej osoby). Grupy są kameralne, dzięki czemu możecie wzajemnie poznać się i zintegrować czy to na szlaku, czy w schronisku lub w trasie.

Pomiędzy trekkingami odpoczniecie w schroniskach i pensjonatach. Zapewnimy Wam też obiadokolację w sobotę i śniadanie w niedzielę. Wyżywienie dostępne jest w wersjach wegetariańskiej oraz mięsnej. Inne warianty (wegański, dla alergików, bez laktozy, glutenu itp.) dostępne są po odpowiednio wczesnym zgłoszeniu i mogą wiązać się z dopłatą. Wieczory spędzone w schroniskach to też czas na wzajemne poznawanie się, rozmowy i integrację.

Do zobaczenia w górach Słowacji!

Grupa

8-16 osób

Czas

2 dni

Góry

Góry Choczańskie

Aktywność

trekking

Zespoły

8-16 osób

Cena

259 PLN + 45 EUR

Kraj

Słowacja

Poziom

łatwy

Program wyjazdu

Dzień 1 (sobota)

6:00 – wyjazd z Krakowa (Salwator), przejazd ok. 2 – 2,5h na Słowację do miejscowości Jasenová koło Dolnego Kubina u stóp Gór Choczańskich (ok. 540 m n.p.m) z zabytkowymi domami z połowy XIXw.

8:30 – 12:30 – podejście, z odpoczynkami po drodze, szlakiem czerwonym na najwyższy szczyt Gór Choczanskich Wielki Chocz (1611m n.p.m.)

12:40 – 13:00 – zejście zielonym szlakiem wśród malowniczych skałek na Stredną (Pośrednią) Polanę

13:00 – 13:30 – przerwa na odpoczynek czy zjedzenie prowiantu przy szałasie pasterskim zwanym żartobliwie „Hotel Chocz”

13:30 – 14:30 – zejście szlakiem niebieskim na przełęcz Spuštiak i dalej czerwonym do punktu odbicia szlaku dojściowego do krzyża na Przednim Choczu.

14:30 – 14:50 – dla chętnych podejście do punktu widokowego przy krzyżu na Przednim Choczu (1160m n.p.m.) i powrót, pozostała część grupy może poczekać i odpocząć przy odbiciu szlaku.

14:50 – 15:05 – zejście na Przełęcz Pod Przednim Choczem (1132m n.p.m.)

15:05 – 15:30 – dla chętnych podejście do punktu widokowego poniżej reliktu grodziska na Przednim Choczu (1181m n.p.m.) i powrót, pozostała część grupy może poczekać i odpocząć na przełęczy.

15:30 – 16:20 – zejście, nadal szlakiem czerwonym, do ruin zamku Likava z 1335 roku, częściowo zrekonstruowanych w latach 70-tych XXw. (621m n.p.n.)

16:20 – `17:00 – czas wolny na zdjęcia, opcjonalnie wejście na zamek (dodatkowo płatne: pełny bilet 4EUR, ulgowy 2EUR) i wspólne zwiedzanie

17:00 – 17:15 – zejście do parkingu w miejscowości Likavka

17:15 – 17:30 – przejazd busem do domu studenckiego w Rużomberku (lub poza wakacjami innego pobliskiego obiektu o podobnym standardzie)

Zakwaterowanie, czas na zakupy.

18:30 – obiadokolacja oraz wieczorna integracja grupowa. Dla chętnych możliwość wieczornego wspólnego zwiedzania centrum Rużomberku. Nocleg w domu studenckim lub innym obiekcie.

 

Dzień 2 (niedziela)

7:00 – śniadanie

7:45 – 8:15 – przejazd do parkingu u wylotu Doliny Kwaczańskiej za wioską Kwaczany (ok. ok. 650m n.p.m.)

8:15 – 9:45 – podejście szlakiem czerwonym, a następnie niebieskim wzdłuż malowniczej Doliny Kwaczańskiej, rozgraniczającej Góry Choczańskie od Tatr Zachodnich i stanowiącej od 1967 roku rezerwat przyrody, do zabytkowego młynu wodnego Obłazy. Po drodze przerwa przy punkcie widokowym Rohacz (817m n.p.m.) z zabytkowym XIX-wiecznym krzyżem przydrożnym.

9:45 – 10:15 – czas wolny przy młynie, który nadal działa jako atrakcja turystyczna

10:15 – 10:40 – wędrówka malowniczym odcinkiem doliny najpierw rzeki Kwaczanki a potem Borowianki, z wodospadami i drabinkami do rozejścia szlaków nad wsią Wielkie Borowe, słynącą z upadku meteorytu pod koniec XIXw.

10:40 – 14:10 – przejście szlakiem zielonym przez grzbiet Čiernej Hory (Czarnej Góry, 1094m n.p.m.) i Prosečné (Prosiecznego, 1372m n.p.m.) do skrzyżowania szlaku zielonego z niebieskim na płaskowyżu Sworad (940m n.p.m.)

14:10 – 14:40 – zejście szlakiem niebieskim do szałasu Vidova (837m n.p.m.), następnie przerwa na zjedzenie prowiantu

14:40 – 15:20 – dla chętnych podejście do wodospadu Červené Piesky (Czerwone Piaski) i powrót,pozostała część grupy może poczekać i odpocząć przy szałasie

15:20 – 16:20 – zejście szlakiem niebieskim przez urokliwą Dolinę Prosiecką do parkingu nad miejscowością Prosiek, dokąd podjedzie po nas bus.

16:30 – rozpoczęcie powrotu do Krakowa. Przyjazd na miejsce w zależności od korków ok. 19:00 – 19:30

 

* podane godziny oraz czasy przejść mają charakter orientacyjny, mogą ulec zmianie w zależności od m.in. kondycji grupy i warunków pogodowych

** plan wycieczek każdego dnia może ulec zmianie w zależności od wielu czynników, w szczególności warunków pogodowych oraz stanu psychofizycznego uczestników; możliwa jest też zmiana kolejności realizacji wycieczek; decyzję o ewentualnych zmianach trasy podejmuje przewodnik kierując się bezpieczeństwem grupy

Cena wyjazdu zawiera

 • opiekę przewodnika międzynarodowego UIMLA oraz kierowcy
 • wymieniony w programie transport z Krakowa do Jasenovej oraz z Prosieka do Krakowa, a także wymienione w programie przejazdy lokalne
 • nocleg w łóżkach z pościelą w domu studenckim w Rużomberku (ew. innym obiekcie o podobnym standardzie) na Słowacji
 • obiadokolację w sobotę oraz śniadanie w niedzielę
 • ubezpieczenie KL i NNW na cały czas trwania wyjazdu
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • składkę na Turystyczny Fundusz Pomocowy

Cena wyjazdu nie zawiera

 • dodatkowych posiłków i napojów, prowiantu na trasę, innych dodatkowych atrakcji
 • biletów wstępu do ruin zamku Likava: pełny bilet 4 EUR, bilet ulgowy (młodzież do 15 lat., studenci do 26 lat, posiadacze kart ISIC i EURO26, seniorzy powyżej 60 lat, niepełnosprawni) 2 EUR

Sprzęt

Zapisz się na Trekkingowy weekend na Słowacji: Góry Choczańskie