Terminy

 • 06/09/2022-23/09/2022

Opis

Przemierz z nami najtrudniejszy szlak trekkingowy w Europie. GR20 to niesamowita trasa biegnąca granią Korsyki. Prawdziwe wyzwanie dla amatorów górskich trekkingów. Podczas naszego wyjazdu na GR20 nie bawimy się w półśrodki i naszym celem jest zrobienie całości trasy, czyli 180km górskiej wyrypy i około 12000 metrów przewyższeń. GR20 to trasa poprowadzona w większości w wymagającym skalistym terenie do złudzenia przypominającym tatrzańską Orlą Perć. Będzie ekspozycja, będzie wymagający technicznie teren, no i oczywiście i dużo słońca.

Podczas przejścia szlaku GR20 w zależności od etapu dziennie maszerujemy od 5 do 11 godzin. Szczegółowe plany dzienne otrzymacie jeszcze przed wyjazdem. W prawie wszystkich miejscach naszych biwaków na szlaku GR20 znajdują się prysznice z ciepłą wodą (jest jeden wyjątek), umywalnie i toalety oraz miejsce gdzie można zrobić pranie.

Trudy trasy wynagradzają widoki i wspaniała atmosfera, którą daje szlak długodystansowy, jakim jest GR20. Nie zabraknie wschodów i zachodów słońca, kąpieli w naturalnych skalnych basenach oraz śródziemnomorskiej plaży na koniec przygody.

Grupa

4 - 12 osób

Czas

18 dni

Góry

Alta Rocca

Aktywność

trekking

Zespoły

4 - 9 osób

Cena

4950 PLN i 600 EUR

Kraj

Korsyka - terytorium Francji

Poziom

trudny

Program wyjazdu

 1. Dzień 1. Przelot we własnym zakresie do Nicei, spotkanie na lotnisku. Przejazd do centrum, czas wolny. Następnie przejście do portu i zaokrętowanie na prom do Bastii na Korsyce. Z Bastii przejazd wynajętym busem do wioski Calanzana. Uzupełnienie zapasów, przepakowanie i upragniony odpoczynek. Nocleg w kwaterze prywatnej w centrum wioski.
 2. Dzień 2. Po śniadaniu wcześnie około 5:00 rano ruszamy na szlak. Do wczesnego wyruszania na szlak wkrótce się  przyzwyczaimy i docenimy je – pozwoli nam uniknąć największych upałów oraz często występujących gwałtownych popołudniowych burz. Tego dnia pokonamy pierwszy etap trekkingu: Calenzana (275m) – schronisko d’Ortu di u Piobbu (1520m). Zakwaterowanie w dwuosobowych namiotach schroniskowych. Odpoczynek i górska obiadokolacja w formie liofilizowanych dań. Nocleg w namiotach przy schronisku.
 3. Dzień 3. Po śniadaniu ruszamy na kolejny etap trasy, który wiedzie od schroniska d’Ortu di u Piobbu do Schroniska Carozzu (1270m). Dzień zaczynamy od pokonania wiszącego mostu, którego przejście dostarcza wielu emocji. Najwyższym punktem trasy będzie przełęcz Piscjaghja (1950m). Górska obiadokolacja w formie liofilizowanych dań. Nocleg w namiotach w przy Schronisku Carozzu.
 4. Dzień 4. Tego dnia po śniadaniu wyruszamy na relatywnie wymagający etap wędrówki. Prowadzi on od Carozzu (1270m) do stacji turystycznej d’Ascu Stagnu (1422m), a najwyższym punktem trasy będzie Przełęcz Stagnu (2010m). W d’Ascu Stagnu, do którego dotrzemy pod wieczór, istnieje możliwość ewentualnego wycofania się z dalszej trasy w razie np. kontuzji, zmęczenia czy problemów z psychicznym znoszeniem ekspozycji. Obiadokolacja w formie liofilizowanych dań. Nocleg w namiotach.
 5. Dzień 5. Według wszelkich statystyk to najtrudniejszy dzień na całej trasie GR20. Według nas jeden z trudniejszych a na pewno najwyższy i bardzo eksponowany. Po śniadaniu wyruszamy z Ascu Stagnu w kierunku grani i trudnego odcinka szlaku nazywanego Cirque de la solitude czyli „Cyrk Samotności”. Jeśli siły grupy i pogoda pozwolą wybierzemy wariant szlaku, który prowadzi przez  najwyższy szczyt Korsyki – Monte Cintu (2706m). Następnie przez przełęcz Bocca Minuta (2218m) dotrzemy do naszej dzisiejszej bazy Tighjettu (1663m). Górska obiadokolacja w formie liofilizowanych dań. Nocleg w namiotach.
 6. Dzień 6. Tego dnia czeka nas krótsza wędrówka. Dlatego rano możemy pozwolić sobie na dłuższe spanie i odpoczynek po poprzednim wymagającym dinu. Po śniadaniu udamy się ze Schroniska Tighjettu (1663m) do schroniska Ciottulu (1991m). Górska obiadokolacja w formie liofilizowanych dań. Nocleg w namiotach.
 7. Dzień 7. Po „odpoczynkowym” dniu wcześniejszym tym razem czeka nas etap prawie podwójny. Po śniadaniu wyruszymy na długi, 11-godzinny trekking ze schronu Ciottulu (1991m) do  schroniska Manganu (1601m) z dwiema przełęczami po drodze, które nie pozwolą nam zapomnieć, że jesteśmy na wymagającym szlaku GR20. Tego dnia wejdziemy na rozległe plateau z malowniczym jeziorkiem Nino gdzie można spotkać wolno wypasające się konie. Te idylliczne widoki będą nam towarzyszyły aż do mety tego odcinka czyli Schroniska Manganu. Tam po obiadokolacji w formie liofilizatów zanocujemy w namiotach.
 8. Dzień 8. Po śniadaniu wyruszamy z Manganu w kierunku Schroniska Petra Piana (1842m). Trasa znów wprowadzi nas na eksponowaną grań, przypominając o trudnościach. Nie zabraknie także przewyższeń. Najwyższy punkt dzisiejszej wędrówki 2225m. Po 8 godzinach rozbijamy namioty przy Petra Piana. Górska obiadokolacja w formie liofilizowanych dań oraz nocleg.
 9. Dzień 9. Tego dnia mamy przed sobą krótszy etap, w ramach którego więcej będzie zejść niż podejść. Niektórzy łączą ten odcinek z poprzednim w jednodniową dłuższą trasę, my jednak przyjmujemy mniej obciążający plan, rozdzielając wędrówkę na dwa dni. Po śniadaniu wyruszymy z Petra Piana w dół aż do przełęczy położonej na 940m, aby następnie podejść do Schroniska de l’Onda (1430m). Tam rozbijemy obóz i po obiadokolacji w formie liofilizowanych dań zanocujemy w namiotach.
 10. Dzień 10. Tego dnia ukończymy przejście północnej części szlaku GR20. Będzie to ok. ….-godzinny etap trekkingu ze znaczną sumą przewyższeń, ale też z naturalnymi basenami i kaskadami, w których można zaznać ochłody. Po śniadaniu opuścimy de l’Onda (1430m) kierując się do niewielkiej wioski Vizzavona (920m). Tutaj będziemy mieć możliwość uzupełnienia zapasów żywności w sklepie. Czas wolny na zakupy i obiadokolację w wiosce słynącej ze znakomitej pizzy. Nocleg w namiotach.
 11. Dzień 11. Tego dnia wyruszymy po śniadaniu z Vizzavony na najdłuższy etap na całej naszej trasie. Do pokonania mamy 33km, zajmie nam to około 11 godzin. Na szczęście nasza wędrówka wiedzie w większości łatwym terenem. Etap ten kończymy w Schronisku Prati, gdzie rozbijamy namioty i po obiadokolacji w formie liofilizowanych dań idziemy spać
 12. Dzień 12. Dzisiaj czeka na trudny i eksponowany etap, przeczący teorii że na południowej części jest łatwiej. Po śniadaniu wyruszymy z Prati w kierunku schroniska d’Usciolu (1750m). Trudy wędrówki wynagrodzą nam widoki. Mijać będziemy między innymi sławne „Mare a Mare”czylu punkt widokowy, z którego można dostrzec jednocześnie wschodnie i zachodnie wybrzeże wyspy. Górska obiadokolacja w formie liofilizowanych dań, a po niej nocleg w namiotach przy pięknie położonym schronie, około 50m poniżej grani.
 13. Dzień 13. Tego dnia czeka nas 10 godzin w trasie i 20km w nogach. Z d’Usciolu wyruszymy po śniadaniu w kierunku bazy turystycznej w Matalza (1410m), którą jednak omijamy, podążając w górę na Przełęcz Stazzunara (2025m). Stąd czeka nas już tylko zejście ostro w dół do Schroniska d’Asinau (1530m). Obiadokolacja w formie liofilizowanych dań. Nocleg w namiotach.
 14. Dzień 14. Ten technicznie wymagający etap będzie obfitował w emocje. Z d’Asinau (1530m) po śniadaniu udamy się w stronę Schroniska d’l Palliri (1055m). Wybierzemy przy tym wariant trudniejszy, wiodący przez skalne turnie Aiguilles de Bavedda (1662m) nazywane korsykańskimi Dolomitami. Będzie to z pewnością emocjonująca wędrówka, wymagającym szlakiem górskim do złudzenia przypominającym Orlą Perć, będziemy korzystali ze stałych punktów asekuracyjnych takich jak łańcuchy, klamry i drabinki. Kolacja i nocleg w namiotach przy Schronisku d’l Palliri.
 15. Dzień 15. Przed nami ostatni dzień trekkingu. Wcześnie rano jemy śniadanie po czym rozpoczynamy zejście z d’l Palliri niemal 1000 metrów w dół w dolinę. Po mozolnych ostatnich kilometrach dotrzemy do miasteczka Conca. Tutaj możemy już świętować sukces: szlak GR20 ukończony! Przejazd podstawionym busem Porto Vecchio, gdzie po zakwaterowaniu w domkach campingowych można udać się na plażę. Wieczorem podsumowanie GR20 i czas na zasłużone błogie lenistwo. Nocleg w domkach.
 16. Dzień 16. Dzień wolny na plażowanie, zwiedzanie okolicy oraz odpoczynek. Ewentualnie dzień zapasowy do wykorzystania na dokończenie przejścia szlaku GR20 w razie złej pogody lub innych problemów powodujących opóźnienie wędrówki.
 17. Dzień 17. Do wieczora czas wolny na plażowanie. Ewentualnie kilkanaście godzin zapasu na wypadek opóźnienia w realizacji przejścia trasy GR20 bądź też wystąpienia innych nieprzewidzianych okoliczności. Po południu przejazd busem do portu w Bastii i zaokrętowanie na nocny prom do Nicei.
 18. Dzień 18. W godzinach porannych przypłynięcie do Nicei, przejazd na lotnisko i wylot do domów.

Cena wyjazdu zawiera

 • opiekę Lidera BluEmu przez cały czas trwania wyjazdu
 • posiłki w standardzie turystycznym przygotowywane wspólnie z prowadzącym podczas trekkingu: śniadanie, ciepła obiadokolacja (z wyj. dnia 14): danie liofilizowane, inne dania instant, w tym sprzęt do gotowania oraz gaz. Wyżywienie dostępne jest w wersji mięsnej i wegetariańskiej, inne opcje dietetyczne dostępne przy wcześniejszym zamówieniu i za dopłatą.
 • obiadokolację na zakończenie trekkingu w schronisku d’l Palliri 14. Dnia wyjazdu.
 • transfery lokalne według programu: promem z Nicei do Bastii pierwszego dnia wyjazdu oraz z Bastii do Nicei w nocy z dnia 17 na 18, prywatnym busem z Bastii do Calanzana dnia pierwszego oraz prywatnym busem z Conca do Porto Vecchio dnia 15 i z Porto Vecchio do Bastii dnia 17 (lub innego dnia w razie przesunięcia realizacji programu całej grupy ze względu na nieprzewidziane sytuacje)
 • noclegi podczas wszystkich dni trekkingu w namiotach 2 osobowych
 • 2 noclegi w domkach campingowych 4-5-osobowych w Porto Vecchio
 • ubezpieczenie KL i NNW przez cały czas trwania wyjazdu
 • pamiątkową koszulkę i buff
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • składkę na Turystyczny Fundusz Pomocowy
 • możliwość skorzystania z doradztwa przy zakupie biletu lotniczego lub biletów na inne środki transportu na miejsce spotkania grupy i z powrotem
 • możliwość skorzystania z doradztwa przy zaopatrywaniu się w wymieniony na liście sprzęt
 • możliwość skorzystania z doradztwa w zakresie przygotowań kondycyjnych i technicznych do wyjazdu

Cena wyjazdu nie zawiera

 • biletu lotniczego oraz bagażu rejestrowanego na lot do Nieci i z powrotem
 • posiłków poza wymienionymi powyżej
 • opcjonalnego pakietu trzynastu obiadokolacji w schroniskach podczas dni (z wyj. dnia 14. kiedy zapewniona jest obiadokolacja w schronisku) trekkingu (zamiast liofilizatów i in. dań instant) – dopłata 275 EUR

Sprzęt

Zapisz się na GR20 czyli Wielka Wyrypa na Korsyce